ZMĚNA TERMÍNU! Termín koncertu se přesouvá na pátek 24. června 2022. Vstupenky zůstávají v platnosti. V případě potřeby nás kontaktujte na T +420 774 710 621 nebo emailem na adrese prodej@lvhf.cz. Děkujeme za pochopení.
Doporučený dresscode: Smart Casual
Čechomor
Lenka Dusilová
Moravská filharmonie Olomouc
Jan Kučera (dirigent)
K programu: Slavné písně Mezi horami, Proměny, Slunéčko nebo Velické zvony v podání skupiny Čechomor a Moravské filharmonie Olomouc. Přijďte se poeticky rozloučit s 5. ročníkem Lednicko-valtického hudebního festivalu! Součástí vstupenky je beseda s malířem a grafikem Antonínem Vojtkem od 18.00 v zámecké jízdárně ve Valticích.
Skupina Čechomor oslavila roku 2018 třicet let od svého vzniku. Své příznivce i respekt kritiků si kapela získala především nápaditými aranžmá a osobitou interpretací hudby, jejímž základem byly a jsou lidové písničky. Od přelomového roku 2001, kdy Čechomor získal tři ceny Anděl (jako skupina roku, za album Proměny i za stejnojmennou skladbu), uběhlo 19 let. Skupina za tu dobu koncertovala nejen doma a na Slovensku, ale i v celé Evropě, procestovala Severní Ameriku, Austrálii i Asii. Spolupracovala s několika výraznými hudebními producenty (např. Ben Mendelsohn, Gerry Leonard), vystupovala společně s několika symfonickými tělesy, japonským hudebníkem Joji Hirotou, s americkou písničkářkou Suzanne Vega a spoustou dalších interpretů. Hudebníci seskupení kolem lídrů skupiny Františka Černého a Karla Holase v posledních letech usilovně pracovali na novém modernějším zvuku, výraznějším aranžmá a také na novém repertoáru. Je toho důkazem i poslední řadové album Nadechnutí (2018).
Moravská filharmonie Olomouc
Moravská filharmonie patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Sídlí v historické metropoli Moravy a již více než 70 let funguje jako centrum hudebních aktivit v kraji. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény. Za všechny jmenujme například dirigenty Otto Klemperera a Václava Neumanna, houslisty Josefa Suka a Gidona Kremera či violoncellistu Pierra Fourniera.
Za dobu své existence si Moravská filharmonie Olomouc vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především velkým tvůrcům světové hudby 19. a 20. století, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Orchestr se rovněž řadí k autentickým interpretům klasiků české hudební kultury: Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.
Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí a pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.
Jan Kučera (dirigent)
Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval skladbu u Bohuslava Řehoře a dirigování u Miriam Němcové a Miroslava Košlera. Druhé následně rozvíjel na HAMU pod vedením Vladimíra Válka. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří hudbu symfonickou, komorní i písňovou a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických kompozic k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Jako dirigent dlouhodobě spolupracuje s předními českými orchestry, především se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu či se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK; od sezóny 2015/2016 je angažován jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru. Rovněž působí na operní scéně. Na Nové scéně Národního divadla v Praze uvedl svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, v lednu 2016 nastudoval v Národním divadle operu La Cenerentola Gioacchina Rossiniho a je autorem baletů Tři mušketýři a Zkrocení zlé ženy. Svůj multižánrový rozhled pak uplatnil například na projektu Wanteds Dagmar Peckovou, při novém nastudování výpravné scénické podoby Mše Leonarda Bernsteina či během koncertu Adama Plachetky v pražské O2 Areně.