Závěrečný galakoncert LVHF 2024

k výročí 20. let vstupu České republiky do EU

12 / 10 / 19:00

Kdo Janáčkova filharmonie Ostrava
Valentin Uryupin, dirigent
Pěvecký sbor Gaudeamus Brno
Daša Karasová, sbormistryně
Veronika Rovná, soprán
Veronika Hajnová, mezzosoprán
Richard Samek, tenor
Roman Janál, baryton
Kde Zámecká jízdárna Valtice
Program

Ludwig van Beethoven (1770–1827) Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“, op. 125

Dress code: Black tie/ Creative black tie

990 | 690 | 490 | 290 Kč

Posledních 20 let historie České republiky bylo spjato s jejím členstvím v Evropské unii. Pojďme oslavit toto výročí evropskou hymnou v její původní podobě jako součást 9. symfonie Ludwiga van Beethovena.

 

Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava je jedním z předních symfonických orchestrů z České republiky. Její charakteristický zvuk a progresivní repertoár jsou vysoce ceněny jak u publika, tak u kritiků. Historie JFO sahá až do první poloviny 20. století, kdy byl v Ostravě založen rozhlasový orchestr, který vystupoval s takovými velikány jako Hindemith, Prokofjev a Stravinskij. V roce 1954 byl orchestr oficiálně založen a od té doby s ním spolupracovali mnozí světově proslulí umělci, včetně Sira Charlese Mackerrase, Karla Ančerla, Marisse Jansonse nebo Svjatoslava Richtera. V posledních letech orchestr často koncertoval po Evropě i Asii. Vystupoval na prestižních místech, jako jsou Elbphilharmonie v Hamburku, Musikverein ve Vídni, Berlínská filharmonie a mnohá další. Pravidelnými hostujícími dirigenty jsou Andrey Boreyko, Gabriel Bebeşelea nebo Gábor Káli. Orchestr spolupracoval s osobnostmi jako Jakub Hrůša, Vassily Sinaisky, Domingo Hindoyan, Stanislav Kočanovskij nebo Krzysztof Penderecki. Novým uměleckým ředitelem se stane Daniel Raiskin. Nová koncertní hala v Ostravě, navržená slavným architektem Stevenem Hollem, bude dokonalým začátkem nové éry.

www.jfo.cz

 

Valentin Uryupin

Valentin Uryupin si v posledních letech jako dirigent v oblasti symfonické i operní vybudoval blízká umělecká partnerství s orchestry a divadly. Jako hostující dirigent spolupracoval mimo jiné s Vídeňskými symfoniky, Nizozemským filharmonickým orchestrem, Orquestra Gulbenkian, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií George Enesca a Dánským národním symfonickým orchestrem. Jako operní dirigent vedl velmi oceňované produkce v Oper Frankfurt, Státní opeře Stuttgart, New National Theatre Tokyo, Státní opeře Hannover, v divadle v Norimberku a na Bregenzském festivalu.
V aktuální sezóně ho opětovné pozvánky zavedou mimo jiné k ORF Radio-Symphonieorchester Wien, Rotterdamské filharmonii, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin a s Čajkovského operou Piková dáma do Teatro Regio Torino. Debutuje také s Chamber Orchestra of Europe a v Bavorské státní opeře (Purcellova Dido a Aeneas a Schönbergovo Očekávání).
Valentin Uryupin se narodil v roce 1985 v ukrajinské Lozové. Předtím, než dosáhl úspěchu jako dirigent, například jako vítěz dirigentské soutěže Sir Georg Solti (2017), zvítězil jako klarinetista ve více než 20 mezinárodních soutěžích a koncertoval po celém světě. Mezi jeho učitele patřili Gennadij Roždestvenskij a klarinetista Evgeny Petrov; navíc asistoval Valerijovi Gergievovi, Teodoru Currentzisovi a Vladimiru Jurowskému.

Sbor Gaudeamus Brno

Gaudeamus Brno je smíšený pěvecký sbor, který působí na české sborové scéně od roku 1996. V letech 1999–2003 byl oficiálním sborem Masarykovy univerzity Brno, v současnosti je samostatným zapsaným spolkem. Sbormistryněmi jsou Daša Karasová a Martina Kirová.
Sbor je stálou součástí brněnského kulturního dění, každoročně pořádá samostatné koncerty a účastní se sborových festivalů a soutěží doma i v zahraničí (Německo, Polsko, Slovensko, Francie, Portugalsko). Koncertní repertoár zahrnuje sborové skladby českých a světových skladatelů od renesance až po současnou tvorbu. Natočil několik CD a pravidelně spolupracuje s českými i zahraničními soubory a orchestry. Členy sboru jsou převážně studenti a absolventi brněnských vysokých škol.

Veronika Rovná

Sopranistka Veronika Rovná vystudovala Janáčkovu konzervatoř a Fakultu umění Ostravské univerzity pod vedením Evy Dřízgové. Od roku 2019 je členkou Národního divadla moravskoslezského, jako host se představila v Národním divadle v Praze, ve Státní opeře v Praze, v Národním divadle v Brně a Slezském divadle Opava. Roku 2014 účinkovala v Opera de Lyon ve Francii a je stálým hostem Mezinárodního hudebního festivalu Les Musicales de Louvergny. Zúčastnila se několika pěveckých soutěží (Concorso internazionale „Musica sacra“ v Římě, Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka) a získala ocenění Jantar.

Veronika Hajnová

Mezzosopranistka Veronika Hajnová vystudovala konzervatoř a VŠMU v Bratislavě. Již během studií působila v operním souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, od roku 2004 byla sólistkou Státní opery Praha, v současnosti je angažována v Národním divadle v Praze a v Národním divadle v Brně. Vystupuje na mezinárodních hudebních festivalech a je zvána ke spolupráci s významnými orchestry. Kromě opery jsou součástí jejího repertoáru také díla oratorní i písňová (Janáčkův Zápisník zmizelého, Verdiho Requiem, Schumannovy a Chopinovy písně, Mahlerovy Písně o mrtvých dětech). V r. 2002 byla semifinalistkou Belvedere International Singing Competition ve Vídni a dvakrát byla nominována na cenu Thálie.

Richard Samek

Richard Samek je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, po jejímž ukončení soukromě studoval u Natalie Romanové. V současné době má stálé angažmá v Divadle J. K. Tyla a pravidelně účinkuje v Národním divadle v Praze, Národním divadle Brno či ve Slovenském národném divadle v Bratislavě. Hostoval v L’Opéra de Reims, Staatsoperette Dresden, Theater Magdeburg, Staatsoper Hannover, Aalto-Musiktheater Essen. Natočil nahrávky Straussovy Noci v Benátkách, Smetanova Dalibora a Fibichovy Nevěsty messinské. Je laureátem řady mezinárodních soutěží, spolupracuje s významnými komorními a symfonickými orchestry (BBC Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra) a pravidelně vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech.

Roman Janál

Po absolvování houslí na Plzeňské konzervatoři byl Roman Janál přijat do pěveckého oddělení Hudební akademie v Sofii. Úspěšný debut v Národním divadle mu poté zajistil angažmá sólisty a do dnešního dne zde nastudoval desítky rolí. Doménou tohoto pěvce není jen operní svět, ale i komorní písňová tvorba, především písně německých romantických autorů.
Roman Janál s úspěchem vystupuje na domácích i zahraničních festivalech, pravidelně spolupracuje s tuzemskými i zahraničními orchestry pod taktovkou předních světových dirigentů (C. Richter, J. Fiore, H. Griffiths, J. L. Koenig, C. Hogwood) a vydal mnoho CD u českých i zahraničních vydavatelství (Deutsche Grammophon, Naxos, Supraphon aj.). Je vyhledávaným pedagogem a porotcem a držitelem Ceny Thálie.

Videa

 

Generální partner festivalu

Partner koncertu

Ve spolupráci

Vinařství koncertu

Další koncerty