Přednáška s řadou hudebních ukázek chce přiblížit vliv zednářství na kulturu a zejména hudbu na Moravě během josefinismu a v době napoleonských válek. Budeme sledovat i doznívání těchto otázek v době biedermeieru a za metternichovského absolutismu. Vycházíme z badatelských výsledků Josefa Haubelta a Jiřího Kroupy. Především se jedná o Haubeltovo České osvícenství (Svoboda, Praha 1986) a Wolfgang Amadeus Mozart v jasu svobodného zednářství (Slávy dcera, Praha 2006) a Kroupovu monografii Alchymie štěstí: Pozdní osvícenství a moravská společnost 1770–1810 (ERA, Brno 2006).
Budeme sledovat průnik svobodného zednářství především do hudby – a to prizmatem nejvýznamnějších představitelů W. A. Mozarta, A. Salieriho a P. Vranického. Povšimneme si vlivu zednářství u Lichtenštejnů a u Haugwitzů na základě hudebních materiálů, které byly vesměs popsány a objevovány až od 70. let 20. století. Součástí přednášky je řada hudebních ukázek, které doloží jednotlivé situace.
Přednáška usiluje o postižení specifické situace a vlivu zednářství na Moravě a pokouší se popsat a zachytit odlišnost průběhu tohoto procesu od situace v Čechách.