Pohnutý osud měla dnešní dominanta židovského pohřebního areálu – novogotická obřadní síň z roku 1892. K vytvoření projektu byl pozván významný rakouský architekt a politik Franz rytíř von Neumann. K jeho nejznámějším dílům patří novogotické radnice v Liberci a Frýdlantu, první rozhledna na Pradědu (zřítila se v roce 1959) a mnoho staveb ve Vídni, kde pracoval mj. i ve službách vídeňské větve židovské rodiny Kuffnerů, jimž roku 1890 postavil hvězdárnu v Ottakringu a honosnou vilu. A právě skvělá doporučení vídeňských příbuzných tehdejšího břeclavského starosty Hermanna Kuffnera a jejich finanční podpora vedla k výběru tohoto architekta pro návrh břeclavské obřadní síně.
Po válce sloužila budova jako čalounický a drogistický sklad a její tristní stav si vynutil v 90. letech minulého století alespoň základní opravu střechy. V této době došlo i k rekonstrukci bývalého domku hrobníka.
Obřadní síň je přízemní halová stavba se sedlovou střechou a štítem. Vnitřnímu prostoru dominuje pseudogotická žebrová klenba a nástěnná historizující výmalba. Stěny jsou opatřeny německými a hebrejskými nápisy, dnes ve fragmentálním stavu: „Když v mém nitru roste neklid, naplní mě útěcha Tvá potěšením“ (Žalm 94, 19). Kulturní památka vévodí celému hřbitovnímu komplexu a tvoří nádherný architektonický soubor v duchu novogotického stylu. Stavební glazované a režné prvky obřadní síně i hřbitovního ohrazení mohou sloužit jako dobový katalog proslulé knížecí lichtenštejnské keramičky v Poštorné přelomu 19. a 20. století.
Pro bezbariérový vstup je nutné kontaktovat zákaznický servis festivalu
Parkování: v ulici Sladová (placené)
©LVHF