Mezinárodní Lednicko-valtický hudební festival (LVHF) si během svých osmi let existence získal pevné místo v kulturním kalendáři a stává se jedním z předních festivalů klasické hudby v České republice. Zároveň se etabloval jako významný projekt, který dělá v zahraničí dobré jméno České republice. Každý rok festival zaměřuje svou pozornost na nová témata. Ty odrážejí historii kraje a jeho staveb, významná hudební výročí a také již pravidelně uvádí hudební premiéry z Valtické hudební sbírky. Festival je také oblíbený mezi návštěvníky ze sousedních zemí, jako jsou Rakousko a Slovensko.
LVHF se koná každý rok od roku 2016 v Lednicko-valtickém areálu v Jihomoravském kraji na přelomu září a října. Během čtrnácti dní se koná osm koncertů v historických objektech postavených rodem Lichtenštejnů. Tato rodina má hluboké kořeny v této oblasti, což dává festivalu zvláštní spojení s historií. I v minulosti si tato šlechta zvala na své panství hudební produkce z Brna a Vídně právě na podzim, kdy vrcholí lovecká sezóna.
Od prvního ročníku v roce 2016, který probíhal v intimním formátu s pouhými dvěma koncerty, a měl Václava Hudečka jako hlavní hvězdu. Devátý ročník v roce 2024, který je plánován na přelomu září a října, festival pokračuje ve své snaze přinášet vynikající hudbu a umělecké zážitky i kvalitní edukační program pro děti.
Kromě samotných koncertů pořádá festival také doprovodné akce. Jednou z nich je pořádání přednášek, které jsou spojeny s tématikou koncertů i aktuální dramaturgií a jsou vedeny odborníky v dané oblasti. Tyto přednášky přinášejí hlubší vhled do spojení hudby a kulturní historie.
Festival také pořádá edukační koncerty pro místní školy, kde se studenti mohou seznámit s různými hudebními nástroji, styly a skladateli.
Vyjímkou nejsou ani doprovodné výstavy obrazů či fotografií v návaznosti na dané téma a výtvarné dílny pro ty nejmenší děti, které zábavnou formou pojí obor výtvarný a hudební. Toto vše pod vedením kvalitních výtvarníků i hudebních těles.
Lednicko-valtický hudební festival představuje jedinečnou příležitost pro milovníky hudby a historie, aby objevili krásy tohoto regionu a ponořili se do světa hudby na nádherných historických místech.
Od října 2022 je festival také hrdým členem České asociace festivalů (ČAF).
První ročník festivalu proběhl komorně – pouhé dva koncerty, jeden v lednické, druhý ve valtické zámecké jízdárně a hlavní hvězdou byl Václav Hudeček, který se od té doby na festival pravidelně vrací.
Druhý ročník se zaměřil na dílo W. A. Mozarta a F. Schuberta, které velmi obdivoval architekt rodu Lichtenštejnů Josef Hardtmuth. Představily se soubory Pavel Haas Quartet, PhilHarmonia Octet Prague, Janáčkův komorní orchestr či Barocco sempre giovane. Jako sólisté vystoupili Kateřina Javůrková, Jan Mráček, Jiří Bárta či Patricie Janečková.
Třetím ročníkem posluchače provedl poslední kapelník rodu Lichtenštejnů Josef Triebensee. Společně s Českým filharmonickým sborem, St. Gelért Academy Orchestra, Belfiato Quintetem či Musicou Floreou se představili Svatopluk Sem, Doubravka Součková, Aleksander Rewinski či Petr Nekoranec společně se Simonou Šaturovou.
Čtvrtý ročník oslavoval 300 let od vzniku Lichtenštejnského knížectví a 770 let od usazení Lichtenštejnů na našem území. Na jejich počest bylo uvedeno hned několik skladatelů, kteří byli v jejich službách – Johann Georg Orschler, Johann Melchior Pichler či Nicolaus Zangius. O provedení se postarali Adam Plachetka, Collegium Marianum, PKF – Prague Philharmonie, Lukáš Vondráček, Cosima Soulez Lariviére a další.
Pátý ročník se zaměřil na klasickou hudbu inspirovanou lidovou tvorbou v nejširším slova smyslu. Objevil se tak bok po boku klezmer v podání Ostrava Klezmer Band, lidové inspirace od Janoska Ensemble, hudba podle Folkloreclassic s doprovodem Janáčkova komorního orchestru, ale i Smetanův kvartet Z mého života v podání Pavel Haas Quartet.
Ročník šestý vzdal v každém koncertu poctu Antoniu Vivaldimu, od jehož úmrtí uplynulo 280 let. Představili se světoví interpreti, jako je Jakub Józef Orliński, Fabio Biondi, Amandine Beyer či Delphine Galou spolu s tělesy Ensemble Matheus, Ensemble Scaramuccia, Accademia Bizantina, Europa Galante a dalšími. Velkého ocenění ze stran mediální kritiky dosáhl zahajovací koncert Jakuba Józefa Orlińského s Ensemble Matheus. Lukáš Pavlica pro Časopis Harmonie uvedl, že „…Zahajovací koncert vzbuzoval svým pozoruhodným programem i hvězdným obsazením velká očekávání. Troufám si – a to i zcela za sebe – tvrdit, že mnohá tato očekávání byla mnohonásobně překonána. Lednicko-valtický festival svým úvodním koncertem hodil rukavici do ringu nejen pro jiné, často mnohem větší festivaly s dlouholetou tradicí, ale také částečně sám pro sebe…
Podobnou kritiku získal i závěrečný koncert Fabia Biondiho společně s Europa Galante, kdy podle Jiřího Vejvody „…Festivalové finále v podání souboru Europa Galante na čele s dirigentem a virtuózem na barokní housle Fabiem Biondim odpovídalo věhlasu, jaký provází nositele MIDEM Classical Award a nominací na Grammy…“
Sedmý ročník se zaměřil na hudbu bývalé Jugoslávie a hlavním průvodcem byla chorvatská skladatelka Dora Pejačević. Její skladby provedli čeští i zahraniční umělci, mezi které patřil Ensemble Illyrica s Josipou Bainac, Daniel Karvay, Vid Veljak, Filharmonie Bohuslava Martinů, Aljoša Jurinič, Latica Anić, či kupříkladu Boris Prýgl s Nika Gorič společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava.
„Dát prostor nadějným hudebníkům” se stalo misí 8. ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu 2023. Ve své dramaturgii zaměřil svou pozornost na vycházející hvězdy hudebního světa. Během 14 dní představil mezinárodnímu publiku výběr českých i zahraničních mladých talentů v doprovodu jejich mentorů a renomovaných souborů. Kritérium pro finální výběr rising stars LVHF 2023 bylo: věk do 25 let a oceněná účast či vítězství v mezinárodně uznávaných hudebních soutěžích.
LVHF 2023 nabídl publikum jedny z nejvýraznějších talentů současnosti a jejich mentory. Festival otevírala Filharmonie Brno (premiéra na LVHF) pod taktovkou Tomáše Netopila. Dále se během osmi hlavních koncertů představily soubory PKF – Prague Philharmonie a Barocco sempre giovane, Wranitzky Kapelle a Orquestrina Baborak.
Společně s etablovanými orchestry vystoupil na dvou koncertech LVHF 2023 jeden z největších talentů, jakého kdy Česká republika měla – houslista Daniel Matejča, vítěz Eurovision Young Musicians 2022. Z českých mladých umělců se dále představil kontrabasista Indi Stivín, klavírista Matyáš Novák, dirigentka Nikol Kraft, hobojistka Tereza Tourková, sopranistka Adéla Řehořová a chlapecký sbor Boni pueri. Ze zahraničních hostů přijali pozvání na LVHF 2023 klavírista Maxim Lando (USA), houslistka Michelle Stern (USA), sopranistka Daria Kolisan (Ukrajina), barytonista Yurii Strakhov (Ukrajina) a hráč na lesní roh Victor Teodesiev (Bulharsko).
Jako dirigenti a mentoři festivalu vystoupili Marek Štilec, Radek Baborák, Václav Hudeček.