4. 1200x628 result

LIFE: Cesta časem

04 / 10 / 19:00

Kdo Orchestr Berg (CZ)
Philip Glass (USA) skladatel
Kde Zámek Mikulov
Program

LIFE: Cesta časem je originální multimediální symfonie oslavující nádheru života na Zemi prostřednictvím vizí a obrazů fotografa Franse Lantinga a hudby Philipa Glasse.

Symfonie LIFE interpretuje historii života na naší planetě v sedmi částech – od jeho nejranějších počátků až po jeho současnou rozmanitost. Jedná se o inovativní dílo, které spojuje vizuální a performativní umění s přírodními a zemskými vědami. „Lantingovy majestátní fotografie se lehce pohybují po obří obrazovce nad orchestrem, zatímco pod nimi zní některá z nejpůsobivějších skladeb Philipa Glasse,“ píše The Washington Post. „Je to oslava přírody ve vší její kráse.“

Od své premiéry byla symfonie LIFE uvedena v předních koncertních sálech po celé Severní Americe a Evropě, včetně Lincoln Center v New Yorku, kde byla součástí zahájení World Science Festival, Barbican Centre v Londýně a v Concertgebouw v Amsterdamu u příležitosti 50. výročí Světového fondu na ochranu přírody. Této slavnostní události se zúčastnila i královna Beatrix Nizozemská.

Symfonie LIFE byla také hlavním hudebním programem při oficiálním ceremoniálu zahájení provozu Velkého hadronového urychlovače (LHC) v CERNu v Ženevě a byla uvedena pod širým nebem před publikem 10 000 lidí během Grant Park Music Festivalu v Millennium Parku v Chicagu.

Původní verze LIFE Symphony byla vytvořena pro Cabrillo Festival soudobé hudby (Santa Cruz, USA) ve spolupráci s fotografem National Geographic Fransem Lantingem, jeho partnerkou Christine Eckstrom, choreografem Alexandrem V. Nicholsem a pod taktovkou Marin Alsop. Festival požádal Philipa Glasse o výběr sedmi částí z jeho starších děl, původně komponovaných pro menší soubory či sólové nástroje, které Michael Riesman upravil pro plný symfonických orchestr.

Později byla LIFE Symphony přepracována pro menší orchestr, aby umožnila širší možnosti uvedení. První komorní provedení se uskutečnilo během Festival della Scienze pořádaného National Geographic v Auditorium Parco della Musica v Římě.

„LIFE je multimediální prezentace, která je potěšením pro oči i uši.“
— National Public Radio

„Technologicky sofistikovaná podívaná… Lantingovy obrazy doslova tančily v rytmu hudby, rozpouštěly se a prolínaly na obrovské projekční ploše, zatímco publikum volalo „bravo“ ještě dříve, než Marin Alsop vůbec pozvedla svou taktovku.“
— San Jose Mercury News

Dress code: Semi-Formal

990 Kč / 690 Kč

6. Zamek Mikulov Cropped
Orchestr Berg představí jedinečný multimediální projekt LIFE: Cesta časem oslavující nádheru, rozmanitost a historii života na Zemi prostřednictvím fotografií Franse Lantinga a hudby Philipa Glasse.

Description of the image

Peter Vrábel

Peter Vrábel je slovenský dirigent, který žije a pracuje v Praze. V roce 1995 založil Orchestr BERG a určil jeho hudební směřování – díky němu je dnes tento orchestr oceňován jako jedinečný interpret hudby 20. století a hudby soudobé. Spolupracuje se soudobou českou skladatelskou špičkou a vytváří inspirativní tvůrčí prostor pro vynikající umělce mladé generace. Je držitelem Ceny Gideona Kleina a za svoji práci s Orchestrem BERG získal v roce 2010 od České hudební rady / UNESCO ocenění za zásluhy o kvalitu a šíření české hudby.

Description of the image

Orchestr BERG

Orchestr BERG je špičkové české těleso, které již řadu let přináší svěží vítr na českou hudební scénu – uvádí inovativní a zároveň divácky atraktivní projekty kombinující současnou hudbu s tancem, filmem, divadlem, projekcemi apod. Je průkopníkem uvádění současné hudby mimo tradiční sály – od roku 2005 vystoupil v celé řadě industriálních objektů i v rozestavěné stanici pražského metra. Jednou z nejvýznamnějších aktivit orchestru je podpora českých skladatelů především mladé generace. Za dobu své existence objednal a ve světové premiéře uvedl více než dvě stovky nových dél. V českých premiérách také představuje tvorbu těch nejvýznamnějších zahraničních skladatelů, mimo jiné i hudební divadlo Schwarz auf Weiss Heinera Goebbelse, hudebně filmový kus Up-close Michela van der Aa, unikátní celovečerní kompozici In vain Georga Friedricha Haase nebo legendární dílo Gyórgye Ligetiho Poème symphonique pro 100 metronomů. Orchestr BERG uvedl celou řadu vlastních originálních projektů, například ve spolupráci s tanečníky 420PEOPLE, režisérkou Petrou Tejnorovou, choreografkou Mírkou Eliášovou nebo režisérským duem SKUTR. Spolupracuje s nejvýznamnějšími českými kulturními organizacemi, mezi nimiž jsou například Centrum současného umění DOX, Divadlo Archa, Národní divadlo, festivaly Struny podzimu, Pražské jaro, Hudební fórum Hradec Králové ad. Věnuje se také edukativním aktivitám pro všechny věkové kategorie. Za projekt Hudba k siréně získal prestižní cenu Prix Italia 2021.

Description of the image

Philip Glass

Americký skladatel Philip Glass patří svými operami, symfoniemi, komorními skladbami a velkou šíří spolupráce s dalšími osobnostmi mezi nejvýznamnější a nejvlivnější umělce své doby.

Narodil se roku 1937 v Baltimoru, vystudoval University of Chicago, Juilliard a byl žákem Dariuse Milhauda. Poté se přestěhoval do Evropy, kde si rozšířil vzdělání pod vedením Nadie Boulanger a úzce spolupracoval se sitáristou Ravi Shankarem. Roku 1967 se vrátil do New Yorku a založil Philip Glass Ensemble – septeto hrající na amplifikované elektrické klávesy a rozličné dechové nástroje.
Glass se označuje za skladatele „hudby s opakujícími se strukturami“ a mnoho z jeho rané tvorby bylo založeno na opakování krátkých melodických fragmentů, které se prolínaly v pestrém zvukovém obrazu.

Množství jeho skladeb je značné: napsal více než 30 oper (mezi nejznámější patří Einstein na pláži, Satyagraha či Cesta), které byly provedeny na světových pódiích, čtrnáct symfonií, třináct koncertů, devět smyčcových kvartetů a velké množství skladeb pro klavír, varhany a další obsazení. Rovněž napsal velké množství hudby pro divadlo či filmové snímky (Hodiny, Kundun, Truman show). Za svůj život spolupracoval s řadou významných osobností, a to nejen z oblasti klasické hudby (Yo-Yo Ma), ale rovněž hudby populární (David Bowie, Paul Simon, Linda Ronstadt) či například spisovateli Doris Leesingovou a Allenem Ginsbergem.

Hlavní partner koncertu

Partneři koncertu

Ve spolupráci

Další koncerty