PROLOG LVHF 2024

14 / 09 / 19:00

Kdo Martinů Voices
Lukáš Vasilek, sbormistr
Benda Quartet
Kde Zámek Moravský Krumlov
Program

Jiří Gemrot (1957) Žalozpěv pro vojenské sekretářky

Antonín Dvořák (1841–1904) V přírodě, op. 63, B126

I. Napadly písně v duši mou

II. Večerní les rozvázal zvonky

III. Žitné pole

IV. Vyběhla bříza běličká

V. Dnes do skoku a do písničky

Bohuslav Martinů (1890–1959) Pět českých madrigalů pro smíšený sbor a cappella, H 321

I. Vzkázání po holubince

II. Bolavá hlavěnka

III. Husičky na vodě

IV. Cestou k milé

V. Čarování a pomluvy

Samuel Barber (1910–1981) Adagio ze Smyčcového kvartetu h moll, op. 11.

Eric Whitacre (1970) Five Hebrew Love Songs (Pět židovských milostných písní) pro smíšený sbor, smyčcové kvarteto a tamburínu

I. Temuná (Obraz)

II. Kalá kallá (Lehounká nevěstinka)

III. Laróv (Většinou)

IV. Éyze shéleg! (Ó, jaký sníh!)

V. Rakút (Něžnost)

Dress code: Semi formal

790 | 690 Kč

Martinů Voices spolu s Benda Quartet vás zvou na začátek letošního ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu (LVHF) do sídla člena zednářské lóže Karla Josefa z Lichtenštejna. Společně vás přenesou do nových hudebních dimenzí v těsné blízkosti Slovanské epopeje velmistra Alfonse Muchy.

 

martinu voices

Martinů Voices

Komorní sbor Martinů Voices byl založen v roce 2010. Jeho hlavním uměleckým cílem je špičková interpretace komorní sborové tvorby 19.–21. století, dramaturgie sboru se ale nevyhýbá ani hudbě renesanční, barokní a klasicistní. Ansámbl tvoří profesionální zpěváci, kteří pracují pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka.
Martinů Voices jsou pravidelnými hosty nejvýznamnějších českých hudebních festivalů (např. Pražské jaro, Dvořákova Praha, Struny podzimu, Svatováclavský hudební festival, Lípa Musica). Koncertují převážně samostatně, některé projekty ale realizují také ve spolupráci s tuzemskými orchestry a dirigenty. V roce 2014 provedli spolu s Českou filharmonií a jejím šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem operu Bohuslava Martinů Čím lidé žijí. Tato umělecká spolupráce jim přinesla mj. nominaci na prestižní ocenění International Opera Award (2015). K velkým úspěchům Martinů Voices patří také jejich společný koncert se slavným britským souborem Tallis Scholars, který se uskutečnil v roce 2016 v rámci festivalu Dvořákova Praha. O rok později pak sbor uvedl ve spolupráci s ansámblem Bang on a Can All-Stars českou premiéru kantáty Anthracite Fields, jejíž autorkou je Američanka Julia Wolfe (festival Struny podzimu).
Nahrávky vydané u společnosti Supraphon, zachycující výběr sborové tvorby Jana Nováka a Bohuslava Martinů, vzbudily mimořádný ohlas. Album Madrigalů Bohuslava Martinů získalo ocenění Diapason d’Or a obdrželo Editor’s Choice v prestižním britském časopisu Gramophone.

Lukáš Vasilek vystudoval dirigování a hudební vědu. Od roku 2007 je hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru. Těžiště jeho umělecké práce s tímto tělesem spočívá v nastudování a provádění repertoáru a cappella, stejně jako v přípravě sboru k účinkování ve velkých kantátových, oratorních a operních projektech, při kterých spolupracuje se světově uznávanými dirigenty a orchestry (např. Berlínští filharmonikové, Česká filharmonie, Izraelská filharmonie či Petrohradská filharmonie).
Vedle PFS se věnuje i jiným uměleckým aktivitám, především spolupráci s vokálním ansámblem Martinů Voices, který založil v roce 2010. Jako dirigent nebo sbormistr je podepsán pod celou řadou nahrávek PFS pořízených pro významná světová vydavatelství (Decca Classics, Supraphon); v posledních letech se soustavně věnoval natáčení sborové tvorby Bohuslava Martinů. Jeho nahrávky vzbudily mimořádný ohlas
v zahraničí a získaly mj. ocenění prestižních časopisů Gramophone, BBC Music Magazine a Diapason.

benda quartet

Benda Quartet

Benda Quartet se od svého vzniku v roce 2012 zařadil mezi špičkové komorní soubory na české hudební scéně a bývá hostem i na zahraničních pódiích. Svůj debut kvarteto uskutečnilo v roce 2014 v rámci abonentní řady jubilejní 60. sezony Janáčkovy filharmonie Ostrava, s níž stále velmi intenzivně spolupracuje, a to jednak prostřednictvím komorních koncertů, ale také např. formou vzdělávacích workshopů pro děti a mládež. Kvarteto pravidelně vystupuje nejen v Ostravě, je často zváno do komorních cyklů předních českých institucí, jako je např. ČSKH při České filharmonii. Pravidelná spolupráce s agenturou Janáčkův máj přivedla kvarteto k účasti na MHF Leoše Janáčka a jiných významných kulturních událostech v rámci ČR, Polska i Maďarska. Mezi další mezinárodní festivaly, na kterých Benda Quartet účinkoval, patří mj. Svatováclavský hudební festival, Forfest Kroměříž, Mahlerova Jihlava, Beethovenův Hradec či MHF Petera Dvorského. Benda Quartet udržuje dlouhodobou spolupráci s ostravským studiem Českého rozhlasu a v roce 2020 navázal pravidelnou a velmi úspěšnou studiovou spolupráci s americkou společností Parma Recordings, ze které vzešlo již několik CD titulů vydaných u Navona Records. Účast na mnoha komorních projektech přivedla členy kvarteta ke spolupráci s významnými umělci, kupříkladu s Vogler Quartet, Kelemen Quartet, Václavem Hudečkem, Jiřím Vodičkou, Karlem Dohnalem, Vilémem Veverkou, Markem Kozákem aj. Benda Quartet je držitelem Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar za rok 2019.

Videa

 

Ve spolupráci

Další koncerty