L. Hofmann Regina Coeli (světová premiéra) G. F. Händel Rejoice greatly L. Hofmann Mše sv. Aloise, Badley D8 C. Franck Panis Angelicus ze Mše A dur op. 12
Český chlapecký sbor Boni pueri, sopranistka Patricia Janečková a Wranitzky Kapelle pod vedením Marka Štilce představí v lednickém kostele sv. Jakuba Staršího duchovní díla nejen známých autorů Georga F. Händela a Césara Francka, ale rovněž Regina Coeli a Mši sv. Aloise rakouského klasicistního skladatele Leopolda Hofmanna.
Boni pueri
Český chlapecký sbor Boni pueri vedený Pavlem Horákem byl založen v roce 1982 v Hradci Králové, ale svým názvem se hlásí ke sboru, který působil od 13. století při Chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Dvěstěčlenný sbor, kde zpívají chlapci od 4 do 19 let, dosud absolvoval více než 4000 samostatných koncertů po Japonsku, Kanadě, USA, Jižní Koreji, Hong Kongu, Číně a celé Evropě. Boni pueri vystupují také při významných státních příležitostech a na světových sympoziích.
Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců, natáčejí pro televizi a rozhlas, spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě a jsou zváni na světové hudební festivaly.
K vrcholům sborové činnosti patří provedení Matoušových pašijí J. S. Bacha, účinkování v projektu Mahler Gala a také monumentální provedení Mahlerovy 8. symfonie – Symfonie tisíců pod taktovkou Christopha Eschenbacha. Mezi další projekty patří propagace děl starých českých autorů – J. C. F. Fischera, P. J. Vejvanovského, J. K. Vaňhala či J. V. Tomáška. Nahrávka Zelenkova Sub olea pacis et palma virtutis získala v roce 2003 prestižní ocenění Cannes Classical Awards. V repertoáru sboru jsou nicméně také díla 20. a 21 století: dětská terezínská opera Brundibár Hanse Krásy, 4D audiovizuální projekt Hlasy světla skladatele Roberta Jíši nebo Requiem Aleše Březiny.
Českému chlapeckému sboru Boni pueri byl v roce 2015 opětovně udělen titul kulturního velvyslance sborové federace při Evropské unii „AMBASSADEUR CULTUREE DE LE´UNION EUROPÉENNE“.
Marek Štilec, dirigent
Marek Štilec patří k nejvýraznějším představitelům mladé generace českých dirigentů. Po vystudování houslí na Pražské konzervatoři u prof. Dany Vlachové přešel na obor dirigování na pražské AMU. V tom se dále vzdělával u osobností, jako jsou Michael Tilson Thomas, Colin Metters, Jorma Panula, Jac van Steen, Gerd Albrecht, Vladimir Kiradjev, a zúčastnil se International Järvi Academy-masterclass s Leonidem Grinem.
Spolupracuje s významnými orchestry českými i světovými (New World Symphony, Das Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, London Classical Soloists, Berlin Camerata, Sinfonietta Bratislava, Sarajevská filharmonie) a dirigoval již více než dvě desítky sborových těles (Pražský filharmonický sbor, Houston Symphony Chorus, Martinů Voices, Kühnův smíšený sbor). Od roku 2019 je sbormistrem Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Mnohými významnými zpěváky (Thomas Hampson, Gabriela Beňačková, Štefan Margita, Petr Nekoranec, Simona Šaturová) je vyhledáván i jako operní dirigent.
Je zakladatelem orchestru Wranitzky Kapelle, který se věnuje historicky poučené interpretaci hudby 2. pol. 18. století. V této oblasti rovněž spolupracoval s Czech Ensemble Baroque a Ensemble 18+. Vzhledem ke svému zaměření na hudbu romantickou a klasicistní je vyhledáván světovými nahrávacími společnostmi (ArcoDiva, Naxos, CPO, Radioservis, Supraphon), u kterých nahrál již přes 30 CD.
Je uměleckým ředitelem festivalu Mahler Jihlava a autorem projektů „Češi ve Vídni“ a Akademie Praha – Mannheim.
Patricia Janečková, soprán
S orchestrem vystoupila poprvé ve svých deseti letech a na divadelních prknech sólově debutovala ve třinácti roku 2011 v roli Annie v Brittenově Kominíčkovi. Do škatulky „zázračné dítě“ a do povědomí veřejnosti se tato Slovenka narozená v Německu žijící v Ostravě dostala v roce 2010 po absolutním vítězství v česko-slovenské televizní soutěži Talentmania. Od té doby z ní pod pedagogickým vedením Evy Dřízgové-Jirušové roste zpěvačka, která má za sebou koncerty v Rakousku, Německu, Portugalsku a Francii, představila se na řadě mezinárodních hudebních festivalů v České republice a spolupracovala s osobnostmi jako Adam Plachetka nebo Peter Dvorský. V roce 2015 debutovala v mozartovských rolích ve Státním divadle Košice a ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Cameratou Janáček, Collegimem Marianum a dlouholeté umělecké pouto ji pojí s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě. O tom, že jejímu hlasu interpretace staré hudby opravdu sluší, svědčí absolutní vítězství v Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě v roce 2016, které jí mimo jiné umožnilo účast na mistrovských kurzech pod vedením sólisty milánského Teatro alla Scala Renata Brusona. V současné době studuje zpěv na Ostravské univerzitě pod vedením Evy Dřízgové-Jirušové. Na Lednicko-valtickém hudebním festivalu se představí již po čtvrté.
Wranitzky Kapelle
Unikátní komorní orchestr Wranitzky Kapelle zahájil svou činnost koncertem ve vídeňském Karlskirche v dubnu 2019. Zakládajícími členy jsou dirigent Marek Štilec, koncertní mistr Jiří Sycha a cembalista Filip Dvořák a dále je tvořen špičkovými hudebníky se zájmem o dobově poučenou interpretaci především vídeňského klasicismu. Orchestr se zvláště věnuje českým autorům, kteří ve Vídni v 2. pol. 18. století působili, a snaží se tímto rovněž upevňovat česko-rakouské kulturní vazby. Sídlem tělesa je Nová Říše na Vysočině, místo, kde se narodili bratři Vraničtí, po kterých nese orchestr název. Za velmi krátkou dobu své existence si získal opakované pozvání na prestižní rakouský festival Allegro Vivo, na festival barokní hudby v Helsinkách, festival Mahler Jihlava, Mezinárodní festival Leoše Janáčka, festival Klasika Viva a další. Spolupracuje s Českým chlapeckým sborem Boni pueri, vystupuje s předními sólisty a sólistkami z Vídně (Simona Eisinger, Alexandra Kahrer a dalšími) a účinkoval rovněž se světovým virtuosem na trubku Gáborem Boldoczkim. Pravidelně pořádá abonentní řadu Canonia Neorisensis v klášteře v Nové Říši a pro label ArcoDiva natočil společně s hobojistou Vilémem Veverkou CD s tvorbou Pavla Vranického.