G. P. Telemann Koncert pro 2 lesní rohy a smyčce Es dur J. S. Bach Fantasia G dur, BWV 572 L. van Beethoven Sextet Es dur op. 81b
–přestávka–
A. Piazzolla Bordel 1900 A. Piazzolla Cafè 1930 A. Piazzolla Concert d’Aujourd’hui Lowell Shaw Fripperies pro tři lesní rohy a basklarinet Lev Kogan Chasidské písně (tři tance)
Koncert se koná pod záštitou velvyslance Norského království v České republice, J. E. Victora Conrada Rønneberga
Generální partner festivalu a hlavní partner koncertu
Dress code: Black tie/ Creative black tie
990 Kč / 590 Kč
Závěr festivalu patří lesním rohům talentovaného norského interpreta Yngve Abelvika a českého muzikanta Radka Baboráka, a to za doprovodu soubor Orquestrina Baborak. Společně uvedou nejen skladby G. Telemanna, J. S. Bacha či L. van Beethovena, ale především uvedou v nový háv dílo hlavního představitele argentinského tanga Astora Piazzolly.
Radek Baborák, lesní roh
Hornista a dirigent Radek Baborák patří mezi nejvýraznější hudební osobnosti mezinárodní klasické hudební scény. Od svého sólového debutu v roce 1989 spolupracuje s mnoha světovými orchestry a špičkovými dirigenty. Po mnohaletém působení na postu sólohornisty (Berlínská Filharmonie) a obohacen řadou zkušeností na poli komorní hudby uměleckým vedením souborů (Baborak Ensemble, Horn Chorus, Afflatus Quintet), se od roku 2008 začal paralelně věnovat kariéře dirigenta. Baborákovým mentorem a vzorem je v tomto především maestro Daniel Barenboim a maestro Seiji Ozawa.
V roce 2011 iniciuje založení festivalového orchestru Česká Sinfonietta, jehož je šéfdirigent, a od roku 2013 přebírá umělecké vedení Pražských komorních sólistů. Od sezony 2017 byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem Yamagata Symphony Orchestra. Radek Baborák spolupracuje s orchestry Das Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Malaysian Philharmonic orchestra, Istanbul state orchestra, Mozarteum orchester Salzburg, Symfonický orchestr českého rozhlasu, Symfonický orchestr Hl.m.Prahy FOK a dalšími. Mimořádná je jeho popularita v Japonsku, kde rovněž řídil řadu orchestrů.
Jako dirigent/sólista vystoupil na renomovaných festivalech jako Maggio muicale Fiorentino, Mozartwoche Salzurg, Marta Argerich festival Beppu, Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl a doprovázel renomované sólisty (Yefim Bronfmann, Julian Steckel, Saleem Aboud Ashkar, Marie-Piere Langlamet, Clara Dent, Janne Saksala, Dalibor Karvay, Jan Mráček)
Norský hornista Yngve Abelvik se narodil v Bergenu do rodiny profesionálních hudebníků a jeho otec byl rovněž hráčem na lesní roh. Yngve začal hrát v třinácti letech a později navštěvoval proslulého pedagoga Frøydis Ree Wekreho. Dnes je studentem známé Barenboim-Said Akademie v Berlíně, kde studuje u Radka Baboráka a Andreje Zusta.
Yngve pravidelně vystupuje s orchestry a soubory, jako jsou Bergen Philharmonic, The Norwegian Opera, Českou Sinfoniettou či Baborak Ensemble, a je členem KonstKnekt, souboru složeném z Berlínských filharmoniků a mladých norských talentů.
ORQUESTRINA BABORAK
Od prvního alba hornisty Radka Baboráka na labelu Animal Music uplynulo pět let. Obsahovalo „taneční hudbu“ známých i méně známých skladatelů v úpravách pro lesní roh a komorní soubor, mezi nimiž nechyběl ani klasik argentinského „tanga nueva“ Astor Piazzola. Právě jeho hudbě je zcela věnována druhá polovina programu s příznačným názvem Piazzola: Tango nuevo. Piazzollova hudba neobsahuje lesní roh, avšak Radek Baborák svěřil tradiční zvuk tanga lesnímu rohu, basklarinetu, houslím a klavíru; Piazzollovy skladby upravil ve spolupráci s Tomášem Illem jedenáctičlennému souboru a podařilo se mu tak dosáhnout kýženého záměru – nebýt jen dalším z „revival bandů“ Piazzollova legendárního kvinteta, ale dát vyniknout samotným skladbám. Baborákem řízený soubor Orquestrina sestává z kvinteta Baborák Ensemble a dalších vynikajících sólistů a hráčů předních komorních těles: houslistů Milana AlAshhaba a Martiny Bačové, violisty Karla Untermüllera a violoncellistky Hany Baborákové, basklarinetisty Petra Valáška, klavíristy Václava Krahulíka, kontrabasisty Davida Pavelky a perkusionistů Jiřího Stivína Jr., Ladislava Bilana a dalších.
Repertár souboru je založen na hudbě filmové, taneční, na autorských úpravách jeho členů i skladatelů jako Ondřej Brousek, Tomáš Ille, František Šterbák, Miloš Bok, Petr Weisar, Jan Kučera, Lubica Čekovská. Spolupracuje s tanečníky a herci na projektu Tango ó tango, vystoupil na festivalech Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Struny podzimu, Colours of Ostrava. Představil se posluchačům v mnoha zemí Evropy a Japonsku.